نگاهی به چالش‌های بازار واردات کاغذ: یادداشت علیرضا شیرزاد سرپرست واحد سلولزی هلدینگ پرسال در خصوص وضعیت بازار کاغذ ایران

واردات کاغذ از جمله حوزه‌های تجاری بوده است که طی زمان فراز و نشیب بسیاری داشته است. عوامل متعددی هستند که در واردات کاغذ موثرند؛ اما یکی از بزرگترین چالش‌های آن در شرایط پیش از کرونا و در وضعیت فعلی را می‌توان "تغییر ناگهانی قوانین کشور" دانست. شاید بتوان آن را تا حدی نشات گرفته از کمبود ارز در کشور دانست. زمانی که دولت ارز کافی در اختیار ندارد، مدام تلاش می‌کند تا تقاضای ارز از طرف واردکنندگان بالا نرود. مثالی که از تغییر ناگهانی قوانین و تاثیرآن بر کسب‌وکار کاغذ می‌توان ارائه کرد، محدودیت سقف واردات کالاها بود که بدون اطلاع قبلی صورت گرفت. هر کالا تعرفه‌ای دارد که با توجه به آن میزان مشخصی از واردات انجام می‌شود. برای مثال واردات مقوای FBB که پیشتر محدودیتی از حیث واردات نداشت هم‌اکنون با محدود شدن میزان واردات مواجه شده و لذا با توجه به بالا بودن تقاضای این مقوا که مصارف بهداشتی و غذایی دارد کمبود آن در بازار حس می‌شود.

پس از همه‌گیری ویروس کوید-19 بسیاری از فعالیت‌های تجاری دستخوش تغییرات فراوان شدند. از محدودیت‌های قرنطینه و بارگیری تا تعاملات رودررو، همه تحت تاثیر شرایط ایجاد شده قرار گرفتند. تاثیر کوید-19 در ابتدای ورود خود، بر بازار کاغذ مشابه دیگر کالاهای اساسی بود و افت و رکود جدی در بازار مشاهده شده. اما به جرأت می­توان گفت که محدودیت­‌های ناشی از تحریم و تغییرات قوانین داخلی رکود بازار را تشدید نموده است.

اما چشم‌انداز این­جانب از آینده‌ی کاغذ، با توجه به سال‌ها فعالیت در حوزه‌ی محصولات سلولزی، چندان تاریک نیست؛ چراکه نیاز به محصول کاغذ همیشه احساس شده و با توجه به اینکه کالای قابل بازیافتی هم هست با نگاه به فرهنگ کاهش مصرف پلاستیک، همواره متقاضی خواهد داشت و برای چرخه صنعت ضروری می­‌باشد.

هلدینگ پرسال نیز پس از سال‌ها فعالیت در عرصه‌ی صادرات و واردات و به واسطه‌ی شفافیت، مشتری‌مداری و کالای مرغوبی که به بازار ایران عرضه کرده است، جایگاه ویژه‌ای کسب کرده است. از این رو سبد محصولات سلولزی پرسال همواره در حال گسترش است. هم‌اکنون شرکت پرسال امکان تأمین انواع مقوا، کاغذ های بسته­‌بندی، خمیر، چوب گرده بینه و تخته را دارد و همواره در خدمت مشتریان گرانقدر خود می‌باشد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید