پیشبینی مک‌کینزی از وضعیت خمیر و کاغذ در دهه‌ی آینده: تغییراتی شگرف در راه است

اگر فکر می‌کردید صنعت کاغذ در حال انقراض است، باید حتما تجدید نظر کنید، چراکه کاغذ و محصولات چوبی به سمت تغییراتی شگرف در حرکتند که خود چشم‌اندازی مهیج برای این صنعت رقم خواهد زد.

صنعت بسته‌بندی در کنار دستمال کاغذی و خمیر در سراسر جهان رو به گسترش است. با وجود کوچک بودن بازار فعلی، وضعیت خمیر بخاطر کاربردش در محصولات بهداشتی و نساجی در حال رشد است. همچنین در آزمایشگاه‌ها و مراکز توسعه‌ای تحقیقات فراوانی در خصوص کاربردهای جدید چوب در دست انجام است. برای همین است که موسسه‌ی بین‌المللی مشاوره مدیریت مک‌کینزی پیشبینی کرده است که این صنعت رو به پیشرفت خواهد بود. جدول زیر نحوه‌ی رشد این صنعت را نشان می‌دهد:

global paper and paperboard market

طبق یافته‌ها به نظر می‌رسد که چشم‌انداز این صنعت در حال تغییر است، البته این تغییر به نوبه‌ی خود در کوتاه‌مدت چندان چشمگیر نخواهد بود، اما در درازمدت اثر خود را نشان خواهد داد.

این خبر هم برای شرکت‌هایی که تازه در این حوزه آغاز به کار کرده‌اند و شرکت‌های جاافتاده در این عرصه، می‌تواند به فال نیک گرفته شود، آن‌ها می‌توانند در انتظار افزایش تقاضا برای بسته‌بندی و محصولات کاغذی باشند. جدول زیر این افزایش را در حوزه‌های مختلف صنعت سلولزی در نقاط مختلف جهان نشان داده است:

growth prospects

مطابق با این گزارش خمیر الیاف بلند و الیاف کوتاه از سال 2017 افزایش قیمت نسبی داشته‌اند، که البته علت آن نیز ظرفیت محدود آن بوده است. این افزایش قیمت که امری معمول در صنایع به شمار می‌رود از سال 2019 با کاهش چشمگیر همراه بوده است.

و اما چالش‌های پیش رو:

در چنین شرایطی چالش‌های اصلی پیش رو چه خواهند بود؟ صنعت چوب و کاغذ بیشتر صنعتی «سنتی» قلمداد می‌شود. با این حال همگام با تغییرات تکنولوژیک و جمعیتی و نیز نگرانی از کمبود منابع در دهه‌ی آینده، مک‌کینزی پیشبینی کرده است که این صنعت نیز آغوش خود را به دگرگونی‌های تکنولوژیک باز کند، که نیازمند تغییرات استراتژی‌های مدیریتی فعالان این حوزه است. برای همین است که شاید این تغییرات و پیشرفت‌ها نه برای همه‌ی مدیران، بلکه برای آن‌هایی باشد که بتوانند خود را بهتر از سایرین با شرایط جدید سازگار کنند.

اگر شما در این عرصه فعالید، وضعیت صنعت کاغد و بسته‌بندی در ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اطلاعات بیشتر را از سایت مک‌کینزی بخوانید:

https://www.mckinsey.com/industries/paper-forest-products-and-packaging/our-insights/pulp-paper-and-packaging-in-the-next-decade-transformational-change

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید